Manualna szczoteczka do zębów – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

W sklepach możemy znaleźć tak wiele rodzajów szczoteczek do zębów, że czasami nową szczoteczkę wybieramy metodą losową lub kierując się względem estetycznym. Może akurat kolor jednej z nich bardziej przykuł naszą uwagę?

Niestety, to nie kolorem powinniśmy się kierować.

Szczoteczka dla dużych i dla małych

Podstawowa sprawa to rozmiar szczoteczki. Wybieramy ją dla osoby dorosłej czy dla dziecka?
Różnice w wielkości główki oraz rączki są bardzo istotne. One pozwalają na dobry uchwyt oraz na dojście szczoteczką w odpowiednie miejsca jamy ustnej.
Szczoteczka dla dzieci powinna mieć główkę o wielkości do 2,5 cm oraz rączkę o długości od 7 do 9 cm. Takie wymiary gwarantują, że dziecko umieści szczoteczkę w swojej jamie ustnej i będzie mogło nią wygodnie manipulować czyszcząc zęby z każdej strony.

Dzieci od około 13-14 roku życia, młodzież oraz osoby dorosłe mogą już sięgać po większe szczoteczki.
Warto tutaj zwrócić uwagę, czy rączka jest odpowiednio wyprofilowana oraz czy jej powierzchnia jest pofałdowana. Specjalne wybrzuszenia sprawiają, że szczoteczka nie wyślizguje się z ręki nawet, gdy jest wilgotna.

Rodzaje włosia

Najlepszym wyborem będzie szczoteczka z włosiem z włókna syntetycznego. Jest ono bardzie trwałe i nie chłonie tyle wody, co włosie naturalne.
Optymalna długość włosia wynosi około 1 cm. Należy też pamiętać, że jeśli tylko włosie szczoteczki zacznie się odkształcać i rozkładać na boki, szczoteczka nadaje się do wymiany. Dzieje się tak z reguły po 2-3 miesiącach użytkowania.

Bardzo ważna jest również twardość włosia. Na rynku znaleźć można trzy typy szczoteczek do zębów: o włosiu miękkim, średnio twardym i twardym.
Szczoteczka o miękkim włosiu jest przeznaczona dla dzieci, osób borykających się z nadwrażliwością, kwasową erozją szkliwa, chorobami przyzębia lub po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej.
Szczoteczka o średnio twardym włosiu to najlepsze rozwiązanie dla osób z ogólnie zdrowymi zębami oraz przyzębiem.
Z kolei po szczoteczki z włosiem twardym powinni sięgać pacjenci, którzy w szczególny sposób są narażeni na odkładanie się osadu i płytki nazębnej. Po takie szczoteczki przykładowo mogą sięgnąć palacze oraz miłośnicy kawy i herbaty.

Więcej w temacie szczoteczki do zębów znajdziesz:

Jak dbać o szczoteczkę do zębów podczas choroby?

Jak przechowywać szczoteczkę do zębów

Jak dużo pasty do zębów nakładać?

7 marca 2017 , komentarzy: 1

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)

Jedna myśl nt. „Manualna szczoteczka do zębów – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?”