Zajady

Zajady to powszechnie zwane pękające kąciki ust. Stanowią problem pojawiający się zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym, gdy pojawiają się infekcje bakteryjne i zaczynają grzać kaloryfery.
Zajady to pospolity problem skórny, występujący bez względu na płeć oraz wiek. Objawia się drobnymi pęknięciami w kącikach ust oraz zaczerwieniem tych okolic, a towarzyszy temu ból.

Przyczyny występowania zajadów

Najczęstszym powodem ich występowania są infekcje grzybicze oraz bakteryjne. Ciepłe i wilgotne kąciki ust to wręcz idealne środowisko do rozwoju szkodliwych mikroorganizmów.
Występowanie problemu potęguje suche powietrze, którym oddychamy w pomieszczeniach jesienną i zimową porą.
Także długotrwała antybiotykoterapia sprzyja występowaniu zajadów, ponieważ obniża odporność.
Przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych także nasila występowanie zajadów.

Zdarza się, że zajady towarzyszą bardziej poważnym schorzeniom. Pojawiają się u osób, które zmagają się z anemią, czyli niedoborem żelaza oraz witaminy B2. W takich przypadkach przyczyną jest zazwyczaj niewłaściwa dieta, uboga w mięso, ryby, jaja oraz nabiał.
Zajady występują także dość często u cukrzyków, nosicieli wirusa HIV oraz u osób z trądzikiem, leczących się specyfikami z izotretynoiną.

Zajady mogą być także spowodowane niewłaściwą higieną jamy ustnej. Na to składają się dwa elementy:
– niedokładne mycie zębów,
– zbyt rzadka wymiana szczoteczki do zębów.
Powyższe braki skutkują większym rozprzestrzenianiem się bakterii także w okolicach ust.

Zajady i opryszczka

Zajady bywają mylone z opryszczką. Łatwo je rozróżnić, ponieważ w przypadku opryszczki pojawiają się pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, które z biegiem czasu wysychają i zmieniają się w strupki.

Jak leczyć zajady?

W aptekach można dostać wiele preparatów bez recepty. Występują w postaci maści i kremów. Zazwyczaj zawierają witaminę B i C, klotrimazol, hydrokortyzon oraz kwas mlekowy. O pomoc w wyborze warto poprosić farmaceutę. Spróbować można także domowych metod leczenia, przykładowo:
– picie mleka z rozpuszczonymi drożdżami,
– przykładanie do kącików ust czosnku
– przykładanie do kącików ust plasterków zielonego ogórka
– wprowadzenia do diety produktów bogatych w witaminę B i C.
Jeżeli nie przyniosą one efektów po około dwóch tygodniach albo zajady bardzo często powracają, należy udać się do lekarza.

20 września 2019

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)