Aparat ortodontyczny – zagrożenia

aparatoKrzywe zęby to nie tylko zaburzenie estetyczne ale przede wszystkim zgryzowe.
Rośnie świadomość pacjentów, rośnie ilość zakładanych stałych aparatów ortodontycznych.
To bardzo nas stomatologów cieszy.

Jednak czy zdajecie sobie Państwo sprawę, że noszenie takiego aparatu wiąże się z wyzwaniem dla higieny jamy ustnej, a najczęstszym niepożądanym efektem ubocznym są „białe plamy”.
Zakładanie aparatu stałego zmienia profil mikrobiologiczny jamy ustnej znacznie zwiększając ryzyko próchnicy i zapalenia dziąseł.

Co więcej – zapobieganie tym chorobom wymaga intensywniejszego i staranniejszego szczotkowania, które równocześnie jest bardziej skomplikowane, jako że znaczna część powierzchni zęba jest zakryta elementami aparatu.

Częste czynniki ryzyka, szczególnie u nastoletnich pacjentów ortodontycznych, to dieta bogata w sacharozę i niedostateczna higiena jamy ustnej. Mogą one prowadzić do szybkiego powstawania odwapnień i wzrostu liczebności bakterii próchniczotwórczych.

4 stycznia 2016 , komentarzy: 1

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)

Jedna myśl nt. „Aparat ortodontyczny – zagrożenia”

  1. Stanowczo polecam psikadło do jamy ustnej! Znaczy irygator :-) W przypadku mojej nastoletniej pociechy doskonale się sprawdził. Bardzo dobrze oczyszcza wszelkie zakamarki.
    Kosztuje troszkę więcej niż elektryczna szczoteczka do zębów, a ile zaoszczędziliśmy czasu i pieniędzy na leczeniu zębów to trudno oszacować.