Mleczne zęby

mleczneMleczne zęby mają do wykonania ważne zadanie.
W odróżnieniu od zębów stałych, które powinny starczyć na ponad 70 lat rola zębów mlecznych jest nieco inna. Zęby mleczne cieńszą warstwę szkliwa i mniejsze korzenie.

Poza funkcją użytkową (jedzenie) ząbki mleczne służą także do wielu innych rzeczy, np. ułatwiają prawidłową wymowę oraz rozwój kości szczęk.

Ząbki mleczne są szerzej rozstawione, tak aby starczyło miejsca na zęby stałe, które znajdują się pod spodem, w dziąsłach.

Kiedy ząbki mleczne wypadają pusta przestrzeń, która po nich pozostaje ma ułatwić zębom stałym wyrżnięcie się w taki sposób, aby były równe i proste, żeby w przyszłości były ozdobą.

Dziecko 0-2 lat.

Nawet jeśli nie ma jeszcze ząbka powinniście Państwo po każdym karmieniu delikatnie przecierać dziąsła.
Ząbki mleczne zaczynają się wyrzynać między 3 a 12 miesiącem życia.
Maluszek może być wtedy rozdrażniony i odczuwać potrzebę gryzienia.
Można mu wtedy dać gryzaczek lub masować dziąsełka palcem.

Dbanie o ząbki mleczne jest niesamowicie istotne.
Jak tylko wyrżnie się pierwszy ząbek należy go myć szczoteczką rano i wieczorem przed snem delikatnymi, okrężnymi ruchami.
Należy zwrócić uwagę, by szczotkować wszystkie powierzchnie ząbków czyli: wewnętrzną, zewnętrzną oraz wzdłuż dziąseł, a także poświęcić czas na umycie każdego ząbka osobno.

Jak tylko wyrżnie się pierwszy ząbek mleczny powinni Państwo zgłosić się na wizytę do higienistki i jeśli nie zaleci ona inaczej, chodzić na wizyty kontrolne co 6 miesięcy.

Wielkie porady dla małych ząbków.

  • Nie zostawiajcie Państwo dziecku na noc butelki z mlekiem czy sokiem, ponieważ jeśli z tym zaśnie kłopoty z uzębieniem będą więcej niż pewne.
  • Zabawa w ryczącego lwa lub hipopotama zachęci dziecko do szerokiego otwarcia buzi podczas szczotkowania.
  • Jeśli maluch bardzo się wierci można go sobie posadzić na kolanach, a gdy nieco podrośnie po prostu za nim stać.
30 grudnia 2015

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)