Wybielanie zębów jest zabiegiem cieszącym się dużą popularnością. Wynika to ze świadomości własnego wyglądu. Profesjonalne zabiegi wybielania przynoszą o wiele bardziej spektakularne efekty niż stosowanie past, żeli czy pasków.
Należy pamiętać, że rezultaty nie są dane pacjentowi raz na zawsze.
Ich utrzymanie zależy bowiem od przestrzegania kilku zasad.
Pierwszym zaleceniem koniecznym dla utrzymania efektów wybielania jest tzw. biała dieta czyli spożywanie posiłków, które nie zawierają barwników.
Jest to konieczne, aby kolor zębów się ustabilizował i utrwalił. Jak długo ją stosować? 7-14 dni. Zależy to od indywidualnych predyspozycji każdego organizmu.
Czego więc nie można spożywać po wybielaniu? Barwiących napojów takich jak czarna herbata, kawa, coca-cola, czerwone wino, soki ciemne.
Produktami, które są niewskazane są również ciemne sosy (grzybowy, pomidorowy), niektóre warzywa (buraczki, pomidory, czerwona kapusta) i owoce (jagody, wiśnie, borówki, czarne i czerwone porzeczki).
Bez obaw można spożywać wszelkiego rodzaju nabiał (oprócz sztucznie słodzonych i barwionych jogurtów, kefirów i maślanek z wsadem owocowym), mięso drobiowe, białe pieczywo, ryż, jasny makaron, a także warzywa i owoce o neutralnych barwach.
Kolejna rzecz, o której należy pomyśleć po wybielaniu zębów to rzucenie palenia. Papierosy zawierają w sobie wiele szkodliwych dla całego organizmu substancji, ale w szczególny sposób szkodzą zębom, przyspieszają odkładanie osadu, przebarwiają szkliwo oraz wpływają na powstawanie kamienia nazębnego. Dlatego dla zachowania śnieżnobiałego uśmiechu najlepiej by było zrezygnować z palenia.
Bardzo ważna jest higiena jamy ustnej. Zęby należy szczotkować przynajmniej 2 razy dziennie przez około 2 minuty. Jeśli nie ma możliwości umycia zębów należy żuć bezcukrową gumę przez ok. 10 minut po posiłku.
Zapalenie miazgi, podrażnienie przyzębia, w skrajnych przypadkach również martwica – takie mogą być skutki wybielania zębów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem dentystą.
Nie zawsze wybielanie jest możliwe i zalecane, wszystko zależy od stanu zdrowia zębów i dziąseł.
To, że trzeba coś robić aby zęby po wybielaniu nadal były białe wiedziałem. Ale co dokładnie to nie do końca. Dzięki za wyszczególnienie co można jeść i co unikać.
Ja również podpisuję się obiema rękami – porady od pani doktor są zawsze bezcenne! Dlatego gabinetu nie zmienię!
Co prawda bloga odwiedzam sporadycznie, ale to zawsze wielka przyjemność dodatkowo wzbogacić wiedzę dotyczącą pielęgnacji jamy ustnej oraz pouśmiechać się przy tych rozwesalających wpisach. Dziękuję! :-)
Jak zwykle jestem wdzięczna za garść porad! Co ważne – otrzymałam je w gabinecie, nie musiałam sama się doszkalać w internecie. Choć nie powiem, na bloga wpadam co jakiś czas wyczytać ciekawostki związane z higieną jamy ustnej.