Rozwój uzębienia to bardzo ważny okres w życiu dziecka. Dotyczy to tak zębów mlecznych, jak i stałych. Rodzice pełnią bardzo ważną rolę na tym etapie, ponieważ w ich rękach jest kontrola – czy proces ten przebiega w sposób prawidłowy. Dlatego warto wiedzieć jak długo rosną zęby stałe i w jakiej kolejności się pojawiają.
Pierwszym ważnym momentem w rozwoju uzębienia u dzieci jest ząbkowanie. Kiedy się ono zaczyna oraz kończy jest trudne do określenia, to jest kwestia indywidualna. U większości dzieci ząbkowanie rozpoczyna się około szóstego miesiąca życia. Jednakże, jeśli pierwsze ząbki pojawią się nieco wcześniej lub później to nie powinno nas to martwić. Alarmująca sytuacja nastąpi, gdy dziecko nie ząbkuje do około dwunastego miesiąca życia. Wówczas należy zgłosić się do lekarza.
Jak długo rosną zęby stałe?
Najczęściej jako pierwsze wypadają dolne przednie zęby mleczne. Do niedawna proces ten zaczynał się około szóstego, a nawet siódmego roku życia. Jednak obecnie wypadanie mleczaków notuje się już u pięciolatków. Statystycznie szybciej mleczaki wypadają dziewczynkom, niż chłopcom. Wpływ mają także predyspozycje genetyczne, stan fizyczny dziecka oraz jego ogólny rozwój.
Pełny proces wymiany zębów mlecznych na zęby stałe może zająć nawet około 6 lat. W tym samym czasie co wypadanie pierwszych zębów mlecznych mogą już pojawiać się pierwsze stałe zęby trzonowe. Następnie wymiana zębów następuje zazwyczaj w kolejności:
- dolne dwójki – około 7-8 roku życia,
- dwójki górne – około 8-9 roku życia,
- dolne i górne trójki – około 10-11 roku życia,
- czwórki i piątki – około 10-12 roku życia,
- na końcu pojawiają się drugie stałe trzonowce – około 13 roku życia.
Czy można pomóc dziecku pozbyć się ruszającego się mleczaka?
Niektóre dzieci okres wymiany uzębienia mogą przechodzić trochę stresująco. Dlatego rolą rodzica jest wytłumaczenie maluszkowi, że to zupełnie normalna sprawa. Prócz tego można udać się do stomatologa, który w przystępny sposób wytłumaczy dziecku, co się dzieje w buzi, a przy okazji sprawdzi stan zdrowia zębów.
Warto podkreślić, że ruszający się mleczak może pozostawać w jamie ustnej nawet przez kilka miesięcy. Możemy przyspieszyć proces wypadania mleczaka przez wprowadzenie do diety dziecka nieco twardszych produktów. Chrupanie jabłek i marchewki lub żucie skórki od chleba często sprawia, że ząbek wypada samoistnie, a przez to nie naraża dziecka na dodatkowy stres.
Pamiętajmy jednak o jednym – w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto skonsultować się z dentystą.
Bywają też mutanci ;-)
Mój ostatni mleczny ząb wypadł w wieku 19-stu lat.
Pamiętam jak to siedziałem na lekcjach i nim kiwałem, aby pozbyć się marudera.
W wyniku tego opóźnionego wyklucia stały ząb, który wyszedł w miejsce mleczaka okazał się kikutem, miał być trzonowiec, a bardziej przypomina niedorozwiniętego siekacza.