Zebrani naukowcy na 14-tym Forum Rynku Zdrowia (Warszawa 2018 r.) ocenili, że 70% rodziców nie docenia ilości cukru w diecie, zwłaszcza w takich produktach jak: sok pomarańczowy, pizza, ketchup czy batoniki.
Stało się to normą, że rodzice nie wiedzą ile cukru podają dzieciom w jedzeniu. Oczywiście są przekonani, że swoje pociechy żywią zdrowo, lecz nie potrafią zrozumieć skąd u nich nadwaga lub próchnica zębów.
Badacze podkreślają, że poprawienia wymagają napisy na etykietach produktów. Powinny być bardziej czytelne oraz informować o dziennym limicie spożycia cukru. Młodsze dzieci powinny jeść dziennie nie więcej niż 3-4 łyżeczki cukru, a starsze i nastolatki najwyżej 8 łyżeczek.
Zaleca się rodzicom, aby ograniczyli cukier gdzie tylko można. Na przykład zamiast kupować jogurt owocowy lepiej jest kupić naturalny i dodać do niego owoce. Absolutnie największym błędem jaki popełniają opiekunowie małych dzieci jest napełnienie kubeczka słodkim sokiem i pozwalanie, aby dziecko piło go przez dłuższy czas małymi łyczkami. W sklepach dostępne są już specjalne rurki i słomki do picia. To normalne słomki, a ich specjalność polega na tym, że posiadają informację o szkodliwości picia soków.
Zaleca się picie soków owocowych przez dzieci:
– poniżej pierwszego roku życia:
dziecko nie pije w ogóle
– 1-3 lata
do pół kubka soku dziennie
– 4-6 lata
do 3/4 kubka
– 7-18 lata
jeden kubek soku dziennie
A dlaczego mamy pić przez słomkę?
Aby zminimalizować kontakt soku z zębami, a po wypiciu soku można także wziąć ze dwa łyki czystej wody i przepłukać buzię.
I ważne jest aby nie jeść owoców zaraz przed myciem zębów! Bo szkliwo jest rozmiękczone od kwasu w owocach. A skąd to wiem? Od mojego ulubionego stomatologa! Warto chodzić do Blasku Uśmiechu :-)
Potwierdzam! Od jakiegoś czasu przeglądam etykiety w sklepach i w wielu produktach w których w ogóle bym się tego nie spodziewała cukier jest wymieniany jako jeden z pierwszych składników. A to oznacza, że jest go bardzo dużo, ponieważ składniki są podawane w kolejności do tych, których jest najwięcej. Także czytajmy etykiety!