Nalot na języku

Czasami pacjenci wypytują nas o nalot na języku. Co oznacza i od razu dodają – czy to coś złego?
Tak, nastawienie mają odpowiednie ;-)
A nalot na języku nie zawsze musi oznaczać chorobę.

Bywa, że jest on spowodowany nieprawidłową higieną jamy ustnej, paleniem papierosów lub piciem zbyt dużych ilości kawy lub herbaty. Jeżeli nie towarzyszą mu inne niepokojące objawy, takie jak ból, świąd czy pieczenie, nie ma powodów do niepokoju. Wtedy wystarczy zadbać o prawidłową higienę języka.
Do tego najlepiej nadaje się zwykła szczoteczka do zębów. Tylna część główki szczoteczki jest zazwyczaj wyposażona w specjalne wypustki. Mycie języka polega na pocieraniu odwrotem główki w kierunku od tyłu do przodu, co pozwala usunąć znajdujące się na niej osad i bakterie.

W sklepach można też kupić specjalne skrobaczki do języka, które wyglądem przypominają trochę maszynkę do golenia. Taką skrobaczką należy kilkakrotnie przejechać po powierzchni górnej i bocznej języka od jego nasady aż po czubek. Po użyciu skrobaczkę trzeba koniecznie umyć, a jamę ustną najlepiej wypłukać płynem.

Kiedy nalot na języku oznacza chorobę?

Najczęściej spotykany jest białawy nalot na języku. Jest to stan zupełnie naturalny. Nawet jeśli pacjent zauważy u siebie większą ilość nalotu, nie trzeba od razu się martwić, tylko zmienić nawyki higieniczne. Podstawa to regularnie czyścić język, a jeśli ktoś pali to zrezygnować z papierosów, a może też ograniczyć kawę lub herbatę.
Zaniepokoić powinien jednak kredowo-biały nalot na języku o nietypowej konsystencji, przypominającej maślankę, pojawiający się również na podniebieniu czy w gardle. Może to świadczyć o grzybicy jamy ustnej. Chorobie tej towarzyszą również owrzodzenia błon śluzowych, ból i pieczenie. Najczęściej jest ona spowodowana długotrwałym przyjmowaniem sterydów lub antybiotyków. Czasem bywa również schorzeniem towarzyszącym cukrzycy. Biały nalot na języku może także być objawem kiły, anemii, szkarlatyny, duru brzusznego oraz rogowacenia białego. Dlatego w takich sytuacjach najlepiej jest zgłosić się do lekarza.

Gdy nalot na języku ma inny kolor

Nalot na języku może przybierać również inne barwy.
Żółty może być objawem choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, rzadziej kłopotów z pracą wątroby oraz pęcherzykiem żółciowym. Towarzyszą mu często piekący ból brzucha, zgaga oraz wymioty.
Brązowy często występuje u palaczy, ale jeśli ma on niepokojącą konsystencję oraz zaobserwować można jego duże ilości, warto wykonać badania w kierunku nieżytu żołądka, kamicy pęcherzyka żółciowego oraz chorób wrzodowych układu pokarmowego. Niekiedy jest on związany z kwasicą lub toksemią.
Czerwony nalot na języku to często objaw nieprawidłowej pracy wątroby.
Szary może oznaczać niedobór żelaza w organizmie (anemia), a w połączeniu z pęcherzykami – zapalenia spowodowanego wirusem opryszczki.
Nalot w ciemnym odcieniu purpury bywa skutkiem niedoboru witamin z grupy B. Towarzyszą mu przemęczenie, apatia, bóle głowy.
Czarny kolor może oznaczać dysfunkcję nerek. Charakterystycznym objawem tego typu schorzeń są bardzo ostre bóle w okolicach lędźwiowych, problemy z oddawaniem moczu, a nawet biegunka i wymioty.

Nalot na języku może być objawem nawet poważnych kłopotów ze zdrowiem. Dlatego przede wszystkim należy dbać o właściwą higienę, a w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów udać się do lekarza.

Przypominamy!
Prawidłowa higiena jamy ustnej polega nie tylko na myciu zębów, ale również na oczyszczaniu języka. To na jego powierzchni gromadzą się substancje, które w dużej mierze odpowiadają za nieprzyjemny zapach z ust.

17 maja 2017 , komentarzy: 1

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)

Jedna myśl nt. „Nalot na języku”

  1. Potwierdzam! Gdy paliłem miałem dużo biało żółtego nalotu.
    Po rzuceniu nalot na języku znacznie się zmniejszył i zmienił się na białawy.
    Warto podczytać czasem artykuły stomatologa, bo człowiek się uspokaja.
    Myślałem, że to jest coś nieprawidłowe, no bo innym do buzi nie zaglądam, więc nie wiem ile tego nalotu na języku ma być.
    Dziękuję za wiedzę!