Szczoteczka do zębów dla niemowląt

O higienę jamy ustnej u dzieci należy zadbać od pierwszych dni ich życia, nawet jeśli maluchy nie posiadają jeszcze ząbków. W sklepach dostępne są różne gadżety pomagające rodzicom w codziennej pielęgnacji. Jednym z nich jest szczoteczka dla niemowląt.

Może to wydać się dziwne, niektórzy z Was mogą pomyśleć, że jest to wręcz kuriozalne – szczoteczka do zębów dla dziecka, które nie ma zębów?
Jest to potoczne określenie różnych małych przedmiotów służących do utrzymania higieny jamy ustnej naszych pociech.

Dopóki dziecko nie ma ząbków higiena może opierać się wyłącznie na przecieraniu buzi i dziąseł malucha zwykłym gazikiem nasączonym letnią, przegotowaną wodą lub naparem z rumianku. Napar z rumianku posiada działanie przeciwbakteryjne. Należy to robić po każdym karmieniu oraz obowiązkowo przez pójściem dziecka spać.

Gdy pojawi się pierwszy ząbek warto zaopatrzyć się w szczoteczkę do zębów dla niemowląt. Najbardziej popularnym produktem do masowania i czyszczenia dziąseł oraz pierwszych ząbków jest silikonowa szczoteczka dla niemowląt nakładana na palec opiekuna. Większość tego typu przedmiotów z jednej strony posiada malutkie silikonowe włoski, a z drugiej wypustki przeznaczone do masowania dziąseł. Tego typu szczoteczka dla niemowląt pozwala na utrzymanie higieny jamy ustnej, ale bywa również przydatna w łagodzeniu nieprzyjemnych objawów ząbkowania.

Jednym z nowszych produktów jest szczoteczka dla niemowląt łącząca w sobie również funkcję gryzaka. Tego typu produkty wyposażone są zazwyczaj w poręczny uchwyt, który dziecko może łatwo złapać. Ponadto, można je włożyć do lodówki i schłodzić, a następnie podać dziecku. Zimny gryzak ukoi obrzęknięte i obolałe z powodu ząbkowania dziąsła.

W sklepach znaleźć można również inne szczoteczki dla niemowląt i starszych dzieci. Są one dopasowane do wieku i umiejętności manualnych malucha. Niektóre posiadają wbudowaną grzechotkę, dodatkowo większość z nich jest kolorowa i atrakcyjna dla dzieci. Wygląd nie jest jednak najważniejszy. Bardziej istotne jest to, czy szczoteczka posiada niewielką główkę, dopasowaną do anatomicznej budowy jamy ustnej malucha oraz miękkie włosie, nie powodujące niepotrzebnych podrażnień.

I pamiętajmy, że mycie ząbków powinno kojarzyć się dzieciom z zabawą, a nie z nieprzyjemnymi doznaniami.

10 kwietnia 2017 , komentarzy: 1

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)

Jedna myśl nt. „Szczoteczka do zębów dla niemowląt”