Wizyty adaptacyjne u dentysty

Stomatolog z Bydgoszczy skutecznie objaśnia

Wizyty adaptacyjne szczególnie zalecane są dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat. Higienistka na tym etapie sprawdzi dokładność mycia zębów oraz oceni czy nie występują na szkliwie białe plamy – jest to oznaka osłabienia szkliwa tzw. demineralizacja. To często bagatelizowany objaw pierwszego „ataku” bakterii próchnicotwórczych. W naszym gabinecie posiadamy szeroką różnorodność preparatów pozwalających na zabezpieczenie przed bakteriami i nie dopuszczenie do ich dalszego rozwoju w chorych miejscach. U dzieci na tym etapie rozwoju może występować próchnica objawiająca się powstawaniem brązowych lub czarnych plam szczególnie umiejscowionych na zębach przednich.

8 listopada 2015

Xylitol – Zdrowy cukier

Stomatolog z Bydgoszczy dokładnie objaśnia

Wiemy, że cukier zawarty w słodyczach, napojach, pokarmach wpływa bardzo niekorzystnie na zdrowie naszych zębów. Cukrem tym jest najczęściej sacharoza. Alternatywą dla sacharozy, czyli dla tradycyjnego cukru jest tak zwany zdrowy cukier czyli Xylitol. Xylitol jest to specyfik uzyskiwany z kory drzewa brzozowego. Przede wszystkim ten „magiczny cukier” dostarcza organizmowi ok. 40% mniej kalorii niż cukier prosty (sacharoza). Oprócz tego kalorie z tego specyfiku wchłaniane są przez organizm dużo wolniej i właśnie dlatego nie powodują skoków poziomu cukru co jest bardzo ważne.
Więcej informacji -> Xylitol – zdrowy cukier

Stomatolog czy dentysta

Stomatolog z Bydgoszczy wyjaśnia

Słowo „stomatologia” pochodzi od greckiego „stoma” czyli „usta” i „logia” nauka. Natomiast „Dentystyka” od łacińskiego „ząb”. W wielu krajach to zróżnicowanie jest stosowane i dentystą jest tam specjalista od zębów, a stomatolog ma wiedzę z zakresu leczenia nie tylko zębów ale i przyzębia, dziąseł. W Polsce dawniej też tak było, lecz z chwilą wejścia do Unii Europejskiej nazwę ujednolicono i jest „dentysta”.
Więcej informacji -> Stomatolog czy dentysta

Remineralizacja zębów

Stomatolog z Bydgoszczy skutecznie wyjaśnia

Metodę tę stosuje się wyłącznie w przypadku próchnicy początkowej przebiegającej w obrębie szkliwa oraz cementu korzeniowego. Demineralizacja polega na zwiększeniu porowatości szkliwa w następstwie rozpuszczenia hydroksyapatytów przez kwasy, które są wyprodukowane przez bakterie lub dostarczone w pożywieniu (kwasy owocowe). Na tym etapie zmiana nie jest widoczna klinicznie.
Więcej informacji -> Remineralizacja zębów

Próchnica butelkowa

Stomatolog z Bydgoszczy tłumaczy

Próchnica butelkowa jest groźną chorobą, prowadzącą do zniszczenia koron zębowych. Najpierw zmiany widoczne są na górnych jedynkach tuż przy dziąsłach, jednak szybko rozprzestrzeniają się na kolejne. Proces ten może spowodować powikłania ropne, zażywanie antybiotyków oraz bolesne leczenie zębów. Pamiętaj, że zepsute zęby źle wpływają na cały organizm – bakterie ropne wychodząc od zębów mogą uszkodzić mięsień sercowy, zastawki lub stawy.
Zachorowanie na próchnicę najbardziej grozi niemowlętom i małym dzieciom, kładzionym do snu z butelką w buzi.
Więcej informacji -> Próchnica butelkowa

Lapisowanie zębów

Stomatolog z Bydgoszczy szczegółowo wyjaśnia

Lapisowanie jest to technika polegająca na nasączaniu powierzchni zęba mlecznego 40% azotanem srebra. Technikę tę stosuje się w przypadku, gdy część powierzchni zęba jest zaatakowana przez próchnicę. Z roztworu wytrąca się samo srebro, które ma silne właściwości bakteriobójcze. Pozwala to zatrzymać próchnicę i dzięki temu zęba nie trzeba usuwać.
Więcej informacji -> Lapisowanie zębów

Lakowanie zębów

Stomatolog z Bydgoszczy szczegółowo tłumaczy

Fuji Triasz jest unikalnym cementem glasjonomerowym uwalniającym wyjątkowo duże ilości fluoru, który zapewnia właściwą ochronę zębów z grupy wysokiego ryzyka. Cement ten dzięki ochronie fluorowej zapobiega rozwojowi próchnicy przez 24 miesiące, uwalnia 6 razy więcej fluoru niż inne glasjonomery i również dużo więcej niż laki oparte na żywicach kompozytowych.
Więcej informacji -> Lakowanie zębów

Jak opisać ból dentyście

Stomatolog z Bydgoszczy o bólu

Rodzaj i umiejscowienie bólu mają również wartość diagnostyczną. Właśnie dlatego dentysta nim zacznie leczenie prosi o opisanie bólu. Precyzyjnie odpowiadając ułatwisz postawienie trafnej diagnozy.
Więcej informacji -> Jak opisać ból dentyście