Lubimy przypominać, oj lubimy :-)
A dziś przypomnimy o pielęgnacji zębów w miejscu pracy.
To także jest ważne, przecież spędzamy w miejscu pracy 8, a nawet i więcej godzin, w czasie których to zjadamy posiłki i pijemy różne napoje.
Utarło się, że najczęściej zęby myjemy dwa razy dziennie: rano po śniadaniu oraz wieczorem przed pójściem spać. Niestety to stanowczo za mało! Długie godziny spędzane w miejscu pracy w czasie których zjadamy posiłki (drugie śniadanie, lunch, niezdrowe przekąski) w połączeniu z brakiem higieny sprawiają, że nasze zęby stają się narażone na rozwój próchnicy i innych chorób.
Warto zabrać ze sobą szczoteczkę i pastę do zębów!
Właściwie każdy z nas ma w miejscu pracy dostęp do łazienki lub choćby do toalety, w której znajduje się umywalka. Dlatego nie ma problemu, aby po zjedzonym drugim śniadaniu iść i umyć zęby. To pomoże w zachowaniu zdrowia jamy ustnej, jak też pozwoli poczuć się pewniej w kontaktach z innymi ludźmi – wyczyszczone zęby, pomiędzy którymi nie tkwią resztki kanapki oraz świeży oddech dodadzą pewności siebie.
Tylko nie wykręcaj się brakiem czasu. Dwie minuty na czynność umycia to drobiazg.
Także odpada wymówka jeśli chodzi o przechowywanie szczoteczki i pasty w miejscu pracy. Na pewno znajdziesz miejsce na te małe przedmioty.
W sklepach znaleźć można małe, poręczne opakowania pasty, a także nieduże szczoteczki oraz różne futerały na nie.
Mycie zębów to jedno, lecz odpowiednie nawyki to druga ważna sprawa!
Umycie zębów po posiłku w pracy jest ważne, lecz równie istotna jest jakość potraw i napojów spożywanych w trakcie pracy, jak też sposób w jaki je spożywamy:
- Ustal sobie w miarę stałą porę na spożywanie posiłku,
- Wyeliminuj podjadanie pomiędzy posiłkami, w tym pomoże dobre rozplanowanie posiłków,
- Jeśli już musisz podjadać to zastąp słodkie i słone przekąski zdrowymi warzywami i owocami,
- Zrezygnuj z kolorowych napojów gazowanych, zabieraj do pracy butelkę z wodą mineralną,
- Dobrze żuj pokarm, ślina poprawia trawienie, ale też i chroni zęby, a dodatkowo bardzo dobre rozdrobnienie pokarmu sprawi, że trawienie będzie spokojniejsze i organizm znaczenie więcej pobierze składników odżywczych ze spożywanego jedzenia.
Warto też dodać kilka słów o szkodliwych nawykach.
Podgryzanie długopisu lub ołówka może doprowadzić do uszkodzeń szkliwa.
Długotrwałe podpieranie ręką brody ma także negatywny wpływ – zęby naciskają na siebie z dużą siłą, a to może skończyć się mechanicznym uszkodzeniem szkliwa (ścieranie i pękanie).
Również szkodliwe jest obgryzanie paznokci lub ślinienie palca podczas kartkowania dokumentów czy liczenia pieniędzy – w ten sposób do jamy ustnej dostają się ogromne ilości bakterii, które mogą spowodować nie tylko choroby zębów, ale nawet groźne schorzenia ogólnoustrojowe.
Zachęcamy, abyście nie wstydzili się myć zębów w pracy. Dawajcie dobry przykład, a zęby na dłuższą metę Wam się odwdzięczą. No i na koniec – czyż nie warto mieć pachnącego i ładnego uśmiechu? :-)
niektórzy mawiają – częste mycie skraca życie. Ale fakt faktem, można dzięki temu zaoszczędzić na odwiedzinach u stomatologa ;-)
I to jest piękne! Ludzie w pracy znajdują czas na pielęgnację zębów! Normalnie jakby mi ktoś o tym powiedział 30 lat temu, gdy zaczynałam chodzić do pracy, to bym się uśmiała, a teraz co rusz gdzieś się kogoś spotyka, kto nie wstydzi się dbać o higienę. Tak trzymać!
U mnie w pracy kierowniczka wiele lat temu zaczęła myć zęby. Wtedy wszyscy patrzyli jak na wariantkę, musiało upłynąć kilka lat zanim dbanie o higienę stało się powszechne i teraz mycie zębów w pracy dziwi tylko mniejszość. Bo zawsze sie znajdą ci, którzy najlepiej myliby zęby tylko z rana. Sama zresztą na początku dziwnie patrzyłam na kierowniczkę, ale przyznać muszę, że mi zaimponowała i po jakimś czasie byłam pierwszą, która przyłączyła się do niej :) polecam! to naprawdę przyjemne poczuć świeżość w buzi!