Brzydki zapach z ust ma swoje określenie – jest to właśnie halitoza. To często wstydliwa i dość kłopotliwa dolegliwość utrudniająca kontakty towarzyskie oraz zawodowe. Bywa, że prowadzi do zaniżonej samooceny lub ograniczenia życia towarzyskiego.
Najczęściej przyczyną nieświeżego oddechu jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Tak, całej naszej paszczy :-) ponieważ nie tylko myjemy ząbki, ale też nitkujemy je, myjemy język, stosujemy płukanki oraz wykorzystujemy irygator.
Nieusunięte pozostałości pokarmów są pożywką dla szybko namnażających się bakterii i grzybów. One są sprawcą nieprzyjemnego zapachu z ust. Prowadzą także do powstawania próchnicy, chorób dziąseł oraz śluzówki.
Są też inne powody występowania nieświeżego oddechu, lecz występują one rzadziej.
Halitoza – co możemy na nią poradzić?
Przede wszystkim należy podejść kompleksowo do tematu higieny jamy ustnej, ponieważ to jest najczęstsza przyczyna nieświeżego oddechu. Szacuje się, że dotyczy ona 90% przypadków.
Zaczynamy od:
- wypracowania nawyku mycia zębów po każdym posiłku,
- stosowania płynów do płukania ust,
- stosowania nici dentystycznych,
- mycia języka.
W torebce lub kieszeni warto mieć bezcukrowe gumy do żucia lub jeśli nie jesteś zwolennikiem gum – cukierki ziołowe. To pomoże odświeżyć oddech.
Skuteczną metodą na usunięcie brzydkiego zapachu z ust jest też żucie kardamonu, natki pietruszki, kminku lub kopru. Udowodniono, że rośliny te posiadają właściwości antybakteryjne.
Oczywiście należy regularnie odwiedzać stomatologa, który wyleczy ubytki oraz usunie kamień nazębny. To także jest podstawa, w innym przypadku bakterie są rozsiewane na całą jamę ustną.
Bywa, że przyczyna nieświeżego oddechu jest gdzie indziej. Wtedy należy udać się do odpowiedniego lekarza specjalisty. Przykry zapach z ust może być symptomem problemów laryngologicznych, związanych z funkcjonowaniem migdałków, zatok i gardła.
Bywa, że przyczyny należy szukać w chorobach przewodu pokarmowego. Wrzody żołądka, zapalenie błony śluzowej żołądka, nadkwasota, a czasem nawet nowotwory – wszystkie te schorzenia niekorzystne wpływają na ilość enzymów trawiennych wydzielanych przez wątrobę i trzustkę, co może skutkować brzydkim zapachem z ust.
Czasami nieświeży oddech spowodowany jest nałogowym paleniem papierosów, zaburzeniami równowagi hormonalnej, permanentnym i długotrwałym stresem blokującym produkcję śliny, przyjmowaniem leków na nadciśnienie (negatywnie wpływają na pracę ślinianek) oraz nieodpowiedzialnym stosowaniem diet odchudzających, które skutkują odwodnieniem organizmu.
Podsumowując – zaczynamy od prawidłowej higieny jamy ustnej, ponieważ w dominującej ilości przypadków tam leży przyczyna.
I nie ma cudownej tabletki na świeży oddech. To tak jak guma miętowa, czy rzucie natki pietruszki – ma chwilowe działanie.