Pasta wybielająca – przydatne informacje

Zapewne każdy z nas marzy o pięknych, wręcz idealnie białych zębach. Jednak na barwę zębów ma wpływ wiele czynników i należy podkreślić, że jest to głównie niekorzystny wpływ. Wiele osób sięga po pastę wybielającą, aby poprawić kolor zębów. Zanim opiszemy na co zwrócić uwagę podczas wyboru pasty wybielającej kilka słów skąd pochodzi kolor zębów.

Kolor naszego uzębienia uzależniony jest od wielu czynników, między innymi mają na to wpływ uwarunkowania genetyczne, jak również poziom higieny jamy ustnej. Duży wpływ mają także wszelkie używki: alkohol, narkotyki, papierosy, kawa i herbata. O nich więcej przeczytasz na tej stronie. Prócz tego leki oraz rodzaj spożywanego pokarmu.

Ale warto wiedzieć, że niektóre pokarmy nam służą, poniżej nasze starsze wpisy:
Czerwone wino pomaga w walce z próchnicą
Gorzka czekolada wzmacnia szkliwo
Żółty ser

To tyle celem przypomnienia, a teraz o samej paście wybielającej.
Niestety wiele osób myśli, że pasta wybielająca sprawi, iż jego zęby będą super białe. Niestety tak nie jest, a pasta wybielająca powinna nosić nazwę: pasta rozjaśniająca zęby.
Nie jest to w żadnym wypadku zgryźliwość stomatologa, który boi się konkurencji ;-) Powodem jest fakt, że żadna z tych past nie ma właściwości wybielających wobec podstawowej tkanki zębów, którą to jest zębina.

Niestety każda pasta wybielająca działa wyłącznie na szkliwo. Usuwa z samej powierzchni zębów osad oraz płytkę nazębną w procesach chemicznych lub mechanicznie. Teraz zapewne rozumiesz, że zaproponowane wyżej określenie „pasta rozjaśniająca” nie jest przesadzone.

Zostańmy jednak przy nazwie „pasta wybielająca”. Na co zwrócić uwagę kupując taką pastę? Powinniśmy sprawdzić współczynnik ścieralności RDA. Określa on ilość zawartych w paście mikrocząsteczek ścierających, które mechanicznie oddzielają osad i płytki od szkliwa. Ważne, aby pasta dla osób z nadwrażliwością zębów nie miała RDA wyższego niż 40, pasta do codziennego użytku – od 40 do 70, natomiast pasta wybielająca najczęściej posiada współczynnik RDA w granicach 80-100. Pamiętajcie, że nadużywanie tego typu produktów może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń szkliwa oraz podrażnień dziąseł.

W skład pasty wybielającej najczęściej wchodzą:

• Dwuwęglan sodu – usuwa plamy i przebarwienia spowodowane pokarmami, napojami i tytoniem.
• Węglan wapnia – to naturalny składnik kredy, mechanicznie oddziela od szkliwa osad i płytkę nazębną.
• Perlit – granulat mineralny, który ścieraja osad i poleruje szkliwo.
• Krzemionka – posiada właściwości polerujące szkliwo.

Pamiętajcie – pasta wybielająca może jedynie usunąć powierzchowne przebarwienia zębów. Na profesjonalne wybielanie należy udać się do stomatologa. W gabinecie możecie liczyć na skuteczne i bezpieczne wybielanie zębów.

13 września 2017 komentarze 3

Dodaj komentarz

Stomatolog z Bydgoszczy prosi o komentarz ;-)

3 myśli nt. „Pasta wybielająca – przydatne informacje”

  1. Jak zwykle mnóstwo stomatologicznej wiedzy, także w komentarzach.
    Może ta wiedza z komentarzy nie jest profesjonalna, ale praktyczna :-D

  2. Mój sposób może jest wiejski, ale skuteczny! Dobra opalenizna wzmacnia biel zawartości mej paszczy, hi hi hi

  3. A ja mam sposób na podkreślenie bieli zębów. Należy użyć soczystą szminkę! :-)