Większość z nas uważa, że o zęby należy dbać, ponieważ są wizytówką właściciela. Mówiąc wprost – brzydkie zęby źle świadczą o właścicielu i odstraszają rozmówcę. Z pewnością jest w tym dużo prawdy, ale estetyka to nie jest wszystko. Zdrowie jamy ustnej ma bardzo duży wpływ na ogólne zdrowie człowieka. Niestety w dalszym ciągu niewiele osób o tym pamięta, dlatego poniżej małe przypomnienie.
Właściwe trawienie pokarmu
Zeszłoroczne statystyki wskazują, że przeciętny Polak po 35-tym roku życia posiada tylko 21 zębów. A czy pamiętamy ile powinien mieć Kowalski? 32 zęby!
Tymczasem brak choćby i jednego zęba może mieć duże skutki dla układu trawiennego. Problemy się potęgują, gdy ubytków w uzębieniu jest więcej.
Zęby pełnią kluczową rolę w spożywaniu posiłków. Ich zadaniem, jak każdy wie, jest odgryzanie, miażdżenie, żucie, czyli ogólnie mówiąc rozdrabnianie kęsów pokarmu. Kiedy zęby zaczynają wypadać, nasza umiejętność prawidłowego spożywania posiłków stopniowo się ogranicza. Człowiek ma problemy z pogryzieniem twardych, ale zdrowych dla nas warzyw i owoców (marchew, jabłko). W takiej sytuacji połykamy duże kęsy pokarmu nie rozdrabiając ich prawidłowo, a to odbija się na pracy żołądka i jelit.
Duże kawałki pożywienia trudniej jest strawić, częściej dokucza nam zgaga, bóle żołądka oraz pojawiają się problemy z wypróżnianiem. Ponadto ograniczenie warzyw i owoców odbija się na poziomie witamin i minerałów w organizmie. To szybko wpływa na ogólne samopoczucie i wygląd skóry, włosów czy paznokci.
Choroby serca
Szkodliwe bakterie zamieszkujące jamę ustną mogą przedostać się do organów wewnętrznych i zainfekować cały organizm. Mogą, jeśli zaniedbamy higienę jamy ustnej. Udowodnione są między innymi związki pomiędzy bakteriami z jamy ustnej a chorobami serca. Jeśli drobnoustroje te przedostaną się do krwiobiegu, zostaną tam traktowane jako ciała obce i zaatakowane przez odpowiednie przeciwciała oraz płytki krwi.
Następnie bakterie zostają unieszkodliwione przez oblepienie, co sprawia, że stają się większe, cięższe i osiadają na ścianach naczyń krwionośnych. A to bezpośrednio wpływa na zmniejszenie przepustowości żył i tętnic. W ten sposób powstają niebezpieczne blaszki miażdżycowe, które czasami odrywają się od ścian naczynia i powodują jego zatkanie. W efekcie dochodzi do niedokrwienia mózgu serca, a to może skutkować udarem lub zawałem.
Migreny, zapalenie płuc, a nawet kłopoty z erekcją
Nieleczona próchnica zębów to duże niebezpieczeństwo dla kobiet w ciąży. Naukowcy udowodnili, że bakterie zamieszkujące płytkę nazębną mogą powodować niską masę urodzeniową dziecka, a w wyjątkowych przypadkach nawet wpłynąć na przedwczesny poród.
Potwierdzono także wpływ działania drobnoustrojów z jamy ustnej na wzrost zachorowań na zapalenie płuc, migreny, infekcje nerek. Bakterie te mają także wpływ na problemy z erekcją u mężczyzn.
Dlatego zdrowie jamy ustnej powinno być dla każdego z nas sprawą podstawową. Odpowiednia higiena oraz nawyki żywieniowe nie zabierają dużo czasu, a uchroni nas przed problemami nie tylko w buzi. Pamiętajmy, że niedożywienie, zapalenie płuc, wrzody żołądka, zapalenie stawów mogą mieć swój początek w jamie ustnej. Zdrowie jamy ustnej oraz ogólny stan zdrowia są ze sobą ściśle powiązane.